ՈՒսումնական ճամփորդություն դեպի Ավետիք Իսահակյանի տուն- թանգարան

Մենք այսօր այցելեցինք Ավետիք Իսակյանի տուն- թանգարան։

Այնտեղ մեզ բաժանեցին թղթեր, պետք է կռահեինք, թե ինչ է գրված՝ շուտասելուկ, ասացվածք,առակ, հանելուկ, բանաստեղծություն և այլն։ Մենք բաժանվեցինք զույգերի։ Ես ու Գրիգորը կռահեցինք, թե ինչ էր գրված թղթի վրա։ Հետո դասարանի կեսը գնաց մի սենյակ, մյուսները՝ մյուս սենյակ։ Սենյակներում մենք պատրաստեցինք գրքեր։Պատրաստելուց հետո մենք լուսանկարվեցինք և վերադարձանք դպրոց։

  1. Կատարի՛ր գումարում և արդյունքը ստուգի՛ր հանումով:
  • 3697 + 637 =4334 4334-3697=637
  • 4566 +233 = 4799 4799-233=4566
  • 4589 + 332 =4921 4921-332=4589
  • 9999 + 1110 =11109 11109-1110=9999
  1. Կատարի՛ր հանում և արդյունքը ստուգի՛ր հանումով:
  • 2478 – 369 =2109 2478-2109=369
  • 5666 – 555 =5111 5666-5111=555
  • 12369 – 8966 =3403 12369-3403=8966
  • 45777 – 888 =44889 45777-44889=888
  1. Կատարի՛ր բազմապատկում և արդյունքը ստուգի՛ր հանումով:
  • 452 x 30 =13560 13560:452=30
  • 2300 x 45 =103500 103500
  1. Կատարի՛ր բաժանում և արդյունքը ստուգի՛ր բազմապատկումով:
  • 1620 : 45 =
  • 8125 : 125 =

  1. Գտի՛ր անհայտ բաժանարարը
  • 48 : 8 = 6
  • 320 : 4 = 80
  • 4140 : 230 = 18
  1. Երկու թվերի տարբերությունը 520 է: Հանելին 318-ն է: Գտի՛ր նվազելին և կազմի՛ր հավասարություն:
  2. 838

  1. Տպարանում տպագրված գրքերը 30-ական փաթեթավորվեցին: Ստացվեց 16 փաթեթ և ավելացավ 20 գիրք: Այդ գրքից քանի՞ օրինակ էր տպագրվել:
  2. 500
  3. Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը, եթե a=888

302 + (a – 2604 : 6 ) x 62 = 3116

`

Տնային

  1. Գտի՛ր անհայտ բաժանելին.
    • 42500 : 5 = 8500
    • 2560 = 81920 :32
  2. Երկու թվերի գումարը 453 է: Գումարելիներից մեկը 39 է: Գտի՛ր մյուս գումարելին և կազմի՛ր հավասարություն:
  3. 453-39=414
  4. x+39=414
  5. 10000 – (2012 + 6420) – (3580 — 2012)=0
  6. Արտադրամասում կաթը շշերի մեջ լցնող հաստոցը 5 րոպեում լցնում է 450 շիշ: Քանի՞ րոպեում այն կլցնի 4500 շիշը:
  7. 1. 4500:450=10
  8. 2. 5×10=50
    1. Պատ.50 րոպե

Տնային

  1. 3 բեռնատարներ տեղափոխում էին 12 տ 800 կգ ձմերուկ: Առաջինում կար 3 տ 240 կգ, երկրորդում՝ 1 տ 120 կգ ավելի, քան առաջինում: Որքա՞ն ձմերուկ կար երրորդ մեքենայում:

I բեռնատար-3տ 240կգ

II բեռնատար-1տ 120կգ ավելի քան առաջին բեռնատարը

1.3տ 240կգ + 1տ 120կգ= 4տ 360 կգ եկրորդ բեռնատարում

2. 3տ 240կգ + 4տ 360կգ=7տ 600կգ I + II

3.12 տ 800 կգ-7տ 600կգ= 5տ 200կգ III բեռնատար

Պատ. 5տ 200կգ III բեռնատար

  1. Սովորողը կարդալով օրական 10 էջ, 6 օրվա ընթացքում կարդացելլ է գրքի կեսը։ Քանի՞ էջ կա գրքում։
  1. 6×10=60 էջ
  2. 60×2=120էջ.
  3. II եղանակ
  4. 6×2=12օր
  5. 12×10=120էջ
  6. Պատ.120էջ
  1. Ուշադիր նայե՛ք նկարը և պատասխանեք հարցերին:
d181d0bdd0b8d0bcd0bed0ba.png
  • Քանի արշավական է ապրում այս ճամբարում։ 3 արշավական։ Ե՞րբ են նրանք այստեղ եկել. այսօ՞ր, թե՞ մի քանի օր առաջ։
    Ինչո՞վ են եկել։
  • Մի քանի օր առաջ, նավակով։ Հեռո՞ւ է արդյոք մոտակա բնակավայրը ճամբարից։
  • Այո
  • Ո՞ր կողմից է փչում քամին՝ հյուսիսի՞ց, թե՞ հարավից։
  • Հարավից Օրվա ո՞ր ժամային հատվածն է հիմա։
  • Ցերեկ
  • Ո՞ւր էր գնացել Արան։
  • Ձկնորսության։
  •  Ո՞վ էր երեկ հերթապահը (տվեք անունը)։
  • Կարենը
  •  Այսօր ո՞ր ամսվա ո՞ր օրն է։ 15.11.19

Տնային

  • 7206 : 6 =1201
  • 1260 : 9 =140
  • 15732 : 23 =684
  • 21280 :16 =1330
  • 9240 :70 =132
  • 71600 : 40 =1790
  • 2. 2760 : 12 – 500 x 25 : (324 + 176)=205
  • 25600 : (100 — 60) x 55 -55=35145
  • 3. 32 օր 10 ժ – 6 օր 14 ժ= 26օր 4ժ
  • 12 ժ 30 ր – 4 ժ 45 ր= 8ժ 15ր
  • 27 ր 5 վ – 6 ր 20 վ= 21ր 15վ
  • 9 օր 16 ժ – 8 օր 30 ժ= 1օր 14ժ